Navigace
Obsah
Včelaři Luboměř
Včelaři Luboměř
Včelaři z Luboměře
O našem oboru…
Včelaření se v Luboměři objevilo určitě už s prvními osadníky. Tehdy však ještě nevčelařili v úlech, jak je známe dnes, ale v brtích (dutiny stromů v lese) a později v klátech (vykotlaná část stromu přenesena k obydlí). V současnosti jsou v naší obci a jejím okolí k vidění jak historické kláty, tak včelíny a moderní úly.
Současné včelaření je mnohem složitější. Neskládá se jen z vytáčení medu a chytání rojů, tedy aktivit, které si nevčelař, představí jako první. Důležité je hlídat zdravotní stav včelstev a pečlivě léčit. V posledních letech se začali objevovat velké úhyny včelstev v důsledky napadení roztočem varoa destructor. V některých obcích se dokonce včelstva musí pálit kvůli nemoci zvané mor včelího plodu.
Přes tyto problémy a někdy ostrá žihadla včel, je včelařství krásný koníček, se kterým, když začnete, už nikdy vás nepustí.
Náš koníček….
To co nás spojuje je láska ke včelám a přírodě obecně. Od roku 2011 fungujeme nejen jako chovatelé včel, ale jako plnohodnotný (neformální) spolek. Spolek má 10 členů, kteří obhospodařují desítky včelstev (několik milionů včel). I v tomto skromném počtu, jsem schopni organizovat několik akcí pro veřejnost ročně. Organizačně patříme pod ČSV Odry.
Naše akce pro veřejnost:
-
Včelařský ples – akce pořádaná od roku 2011, která se stala již tradiční součástí kulturního života obce
-
Drakiáda – akce pořádaná na podzim roku 2013 a 2014, ve spolupráci s Klubem Pátek
-
Zájezd na zemědělskou výstavu do Brna - na jaře roku 2014 jsme uspořádali jednodenní zájezd nejen pro včelaře
-
Posezení Na Drahách – na začátku letošního července jsme uspořádali přátelské posezení pro masky, které se účastnili Končin a Pochovávání basy
-
Výročí 620 let obce – zde jsme se snažili představit náš koníček širší veřejnosti, k vidění bylo, jak včelařské nářadí a potřeby, tak největší lákadlo – prosklený úl. Nesměl chybět prodej našeho medu, medovinu a perníků. Také jsme se zde představili v nových tričkách s logem našeho spolku.
autor: Tomáš Král