Historie znaku obce Luboměř
Obec Luboměř náležela do roku 1538 k panství potštátskému, později k panství spálovskému. V historických dokladech se uvádí rok 1437 in Libomyerz, rok 1720 Laudmer, Lubomerz, rok 1846 a 1872 Laudmer, Luboměř.
První datovaná zpráva pochází z roku 1394 se zkomoleným označením Lawdmar. Nejstarší známá pečeť obce ze 17. století má v oválném bodovci zobrazené personifikované slunce s obvodovým nápisem GEMAIN LAUDMER. Modifikace pečetidla z roku 1772 má kruhové provedení a pečetní znak - slunce obepíná ornament, v obvodovém mezikruží je nápis SIGILL DER GEMEIN LAUDMER 1772.
Hlavním podnětem k žádosti o udělení obecních symbolů se stalo šesti sté výročí prvního písemného jmenování obce. Autorství na obecních symbolech nelze upřít tehdejšímu kronikáři obce Ing. Antonínu Ondřejovi. Žádost byla podána obecním zastupitelstvem v čele se starostkou Annou Sendlerovou dne 29. června 1994. Rozhodnutím č. 23 předsedy Poslanecké sněmovny PhDr. Milanem Uhde byl prapor a znak udělen obci a slavnostního předání v Praze se zúčastnila starostka Milada Šmatelková 12. dubna 1995.
Slavnost vystavení obecního znaku se konala 7. května 1995 v Lidovém domě v Luboměři. Obecní prapor byl však poprvé vztyčen již před jeho udělením dne 7.8.1994 právě u jubilejního výročí jmenování obce.
Vyobrazení obecního znaku odpovídá historické pečeti, která podle nejstaršího provedení zobrazuje zářící slunce, ohraničené oválným bodovcem. Barvy znaku a praporu jsou žlutá a modrá. Žlutá barva je barvou slunce a zlata. Symbolizuje bohatství země, stálost a spravedlnost, neboť slunce zahřívá bez rozdílu každého. Modrá barva je barvou oblohy, moře a jezer. Symbolizuje vznešené ideály, šťastný život a mírumiluvnost.
převzato z vlastivědného zpravodaje "Oderské vrchy", ročníku XVII./2002, č. 1-2, pro který tento článek zpracovala Milada Šmatelková